Igår var SSL laget Höllviken på besök. En nyttig upplevelse för oss där man ser att det är en viss skillnad mellan division 3 och SSL.
Vi hade väl ingen större press på oss och fokus idag låg helt på prestation och inte på resultat. Vi ville få med oss saker att bygga på. Lite förhoppningar fanns att Höllviken inte skulle vara så sugna på den här matchen. Det verkade vara raka motsatsen. De satte högsta fart direkt och innan minuten var spelad så hade gamla ÅK spelaren Niko Moberg gjort 0-1. Vi krigar dock på bra och lyckas kvittera efter ca 5 minuter genom Wille på fint förarbete av Aron. Höllviken trummar dock på och det handlar mest om försvar och försök till omställningar. Innan perioden är slut så kommer tre bortamål varav 3 st signeras Niko.
Andra perioden hinner bli 12 sekunder gammal innan 1-5 kommer sexan kommer efter ca halva andra. Detta är de enda målen denna period och 1-6 på tavlan.
Jag tycker ändå vi kämpat på bra så långt så vi ville väl avsluta bra i sista perioden men
Höllviken var på spelhumör den här kvällen och slog inte av på takten en enda gång. Målen trillade in med jämna mellanrum och till slut var 1-14 ett faktum.
Inte nån större anledning till att dra några större växlar av detta då det såklart skall skilja en hel del. Lite synd att det rann iväg bara men vi har i det stora gjort ett mycket bra DM med en tuff grupp och dessutom slagit ut VV 84 med stora siffror.
Nog om detta. Imorgon väntar seriematch igen. Denna gången kommer Örkelljunga på besök. Ett lag som innan serien tippades av många att slåss om seriesegern. De har inlett med en förlust på första fyra matcherna och något som genomsyrat alla dessa 4 matcher är att det blir väldigt lite mål när Örkelljunga är inblandade. 16 mål framåt och 13 bakåt vittnar om att det är ett tajt lag som kommer på besök. Vi har ett par hemvändare i bortalaget imorgon där bl.a Viktor Fredriksson tillhörde min trupp så sent som förra säsongen.
I vårt eget lag är det lite gnissel och vi vet redan att Robin Rolf och Emil Larsson missar matchen, idag blev det även klart att Viktor Persson missar pga av sjukdom. Elias Björkman är ej ännu spelklar och det är ytterligare 3 man som kan lämna besked först imorgon pga av jobb om de hinner hem eller inte. Det kan bli aktuellt att för första gången i år matcha 2 femmor men fredagen får avgöra detta.
Vi hoppas verkligen på välfyllda läktare imorgon då vi verkligen kommer behöva stödet. 3 poäng är otroligt värdefullt för bägge lagen.
Intervju efter Höllviken
härHighlights Höllviken här