Seriepremiären är dryga månaden bort och äntligen är det dags för matchspel för Åstorp/Kvidinge. Kommande helg 4-6 september spelas Novab JAS Cup i Mariestad och ÅKIBS är ett utav deltagande lagen. Under fredagen och lördagen spelas gruppspel och på söndagen ska segraren koras. I gruppen ställs Skånepågarna mot Hagunda, Kristinehamn och hemmalaget Lockerud.
- Vi har en bra teamhelg i ryggen där vi tillsammans tydliggjorde en rad punkter. Responsen därefter har varit mycket positiv. Vi vill testa oss fram och se vart vi vi står men samtidigt har vi alltid vilja att prestera fullt ut. Mariestad ska bli en helg där just vilja och glädje står i fokus, informerar Christian Hägerström.
På fredagskvällen ställs Åstorp/Kvidinge mot Hagunda från Uppsala. En förening med erkänt duktig ungdomsverksamhet. Fysiskt starkt lag med flertalet spetsspelare. Lördagens första match blir mot Kristinehamn från Värmland. Kompakt lag med stark defensiv. Gruppspelet avslutas mot Lockerud. Defensivt skickligt lag med tyngd. Individuellt skickliga matchvinnare.
I turneringens andra grupp matchar Vöikers (Växjö), Warberg, Lillån (Örebro) och Lerum (Göteborg).
Novab JAS Cup
Fredag: Hagunda, matchstart 20:15
Lördag: Kristinehamn, matchstart 10:00
Lördag: Lockerud, matchstart 17:30
Söndag: Två matcher
Avfärd
Samling Åstorp Sporthall fredag 13:30, matstopp IKEA Jönköping (ät lunch innan).
Fördelning av bilplatser görs på plats vid sporthallen - alla samlas där.
Under cupen serveras frukost, lunch och middag med start sen middag fredag.
Medtag och packlista
730 SEK kontant + bensinpengar
IB-utrustning + dubbla matchställ
Sovsaker för hårt underlag
Hygien- och duschsaker
Joggingskor + kläder för uteaktivitet
Beger er till Mariestad. Å/K Familjen on tour!