Då var det klart, trots att det är ett par matcher kvar, vi vinner flickor 99 serien i år!!!!
Igår kväll avgjordes det, med de övertygande siffrorna 13-1. Vi gör naturligtvis, vilket man förstår av siffrorna en mycket bra match, vi har några borta så vi är precis två femmor utespelare och två målvakter. Vi spelar avslappnat och får till ett mycket bra passningsspel, alla har mycket boll och spelar glimrande innebandy.
Vi har hittills vunnit alla matcher utom en i denna serien detta året, vilket kan säga att vi är väldigt bra eller att serien är ganska svag...... Jag skulle vilja säga att det är en kombination, men vi är mycket bra i "vår" ålder, eller i denna åldern är vi i Skåne ganska överlägsna. "Vår" ålder var att ta i, då vi har en som är född 99, några 00:or, 3 st 02:or och flest 01:or. Dock är där väldigt få lag i serien, vilket är tråkigt, förhoppningsvis har Skånes en plan för detta till nästa säsong.
En match har vi missat att referera (har fått påstötning om det......) det var förlustmatchen för några veckor sedan, då Ängelholm slog oss med 5-0, jag vet att vi inte refererade denna, men dels ville vi inte störa uppladdningen inför playoff matchen i JAS, som vi trots förslust spelade otroligt bra, helt fantastisk bra. Dessutom var det årets kollektiva kollaps, inte mycket mer att säga, men efter att ha spelat på så hög nivå hela säsongen så någon gång kommer där en riktigt dålig match, och den kom här.
Tillbaka till gårdagen:
Poäng
Stella 4 mål, 4 ass
Sara 3 mål, 2 ass
Clara 2 mål, 1 ass
Cassie 1 mål, 2 ass
Maja 1 mål, 2 ass
Alicia 1 mål, 1 ass
Filippa 1 mål
ETT STORT, STORT GRATTIS TILL ER, VÅRA FANTASTISKA SPELARE, BÅDE PÅ PLAN OCH UTANFÖR ÄR NI HELT OTROLIGA!!!!!!!!
Njut av segerns sötma ett par veckor nu, så spelar vi Skånemästerskapen 2-3 april.