Match nr två i Flickor B spelades i Höllvikens fina hall, Halörhallen. Efter förlusten i premiären mot Engelholm ville vi verkligen ta en trea nere i syd, men Höllvikentjejerna var lite hungrigare än oss i dag och vi var hela tiden tvåa på bollen. Förlust 2-4 blev det till slut.
Redan i den mållösa förstaperioden känns Höllvikentjejerna lite mer taggade och lite mer hungriga på att vinna boll. De har dessutom ett homogent lag med flera löpstarka spelare. Rätt så jämnt vad gäller chanser, men 0-0.
Den andra perioden är lik den första. Två jämna lag, men där ett hela tiden verkar vilja mer. Efter nästan sju minuter så utnyttjar de en liten miss hos oss och kliver förbi vår back framför mål och kan peta in en pass från hörnet. Vi replikerar dock snabbt och redan efter 27 sekunder slår Elsa R in ett frislag från mittlinjen. Bra målvaktsskymning av Jonna. Periodvila 1-1.
Den tredje perioden är till en början inget undantag från de tidigare två. Två jämna lag som har något slags ställningskrig. Efter fyra minuter får vi matchens enda power play och vi får till två fina chanser, men deras duktiga backar och målvakt håller tätt.
Efter ca 10 minuter blixtrar så matchen till när Höllviken återigen tar ledningen med 2-1. Vi tar direkt en time-out och går ner på två femmor och efter en dryg minut har vi kvitterat genom Alva som är framme och jobbar framför mål. Vi håller fast vid de två femmorna och är inte riktigt nöjda med oavgjort, men den defensiva balansen är inte riktigt där i de båda offensiva femmorna, och Höllviken kan tyvärr både sätta trean och fyran innan slutsignalen ljuder. Ännu en gång visar det sig att det laget som vill mest oftast vinner och så var det verkligen i dag. Vi tar med oss några tankar kring vad vi behöver träna på nu när Flickor B gör ett litet uppehåll på ett par veckor. Bla skott.
Höllviken är ett bra och framförallt jämnt lag där alla tre kedjorna kan göra mål. Dessutom löpstarka och defensivt skickliga backar och en målvakt som, iallafall i dag, gjorde några riktigt bra räddningar.