Åstorp/Kvidinge IBS - Vi satsar för framtiden
SportAdmin använder Cookies för att förbättra din användarupplevelse. Genom att klicka på Jag Godkänner tillåter du detta. Här kan du läsa mer om cookies och hur SportAdmin använder dem.
Åstorp/Kvidinge IBS
Innebandy

Åstorp/Kvidinge IBS
4 - 7
Lomma FBC
Åstorp/Kvidinge IBS4 - 7Lomma FBC

  INFORMATION
  REFERAT

Matchstart:lör 26 oktober, 15:30
Plats:Arena Åstorp
Serie:Pantamera Herrjunior 18 Svår Skåne
Samling:14:30
Referat: Åstorp/Kvidinge IBS - Lomma FBC
Tung förlust mot Lomma
2024-10-26 18:20
Möller har kvitterat till 4-4!

Nu var det dags för match mot Lomma. Vi har mött dem tidigare med USM laget i USM och i FCH Cup. Det har varit blandade segrar och förluster. Idag var det dags iden. Vi hade inte exakt samma lag och inte heller de så det var en öppen match.

Första Perioden:
Det var Lomma som tog kommandot tidigt. Redan efter 1:07 in i matchen, bröt Lommas forward igenom och skickade bollen förbi Oskar, vilket gav dem en tidig ledning med 0-1. Åstorp/Kvidinge försökte svara, men Lomma fortsatte att dominera. Vid 13:08 kom nästa mål, där Lommas spelare snappade upp ett instick framför mål och satte bollen lågt vid stolpen, vilket gjorde ställningen 0-2. Matchen fortsatte i samma spår, och vid 16:50 kom det tredje målet för Lomma. Deras forward kom fri i mitten och sköt in bollen, vilket satte Åstorp/Kvidinge i en tuff situation med 0-3. En fasthållning från Lomma vid 18:19 gav Åstorp/Kvidinge en chans att hämta sig, men det var Lomma som fortsatte att pressa.
 
Andra Perioden:
I den andra perioden, vid 1:23, fick Lomma ett frislag framför eget mål. De genomförde en smart variant där de passade bollen mellan varandra innan de avslutade med ett dragskott i mål, vilket ökade ledningen till 0-4. Åstorp/Kvidinge kämpade för att komma tillbaka, och vid 5:03 fick de äntligen utdelning. Oskar slog bollen på en Lomma-spelare, fick tillbaka den och passade till Schüler, som satte ett direktskott i mål – 1-4. Men Lomma svarade snabbt. Vid 16:14 spelade Rudde ner bollen till Gustav, som smekte in den vid första stolpen med ett snabbt skott, vilket gjorde ställningen 2-4. Åstorp/Kvidinge var inte klara än. 
 
Tredje perioden:
Vid 1:46 in i tredje perioden kom Friberg på vänsterkanten och spelade över till Möller, som stänkte in bollen – 3-4. Spänningen steg ytterligare när Isac vid 3:42 slog en lobbpass till Tibban, som klippte till på volley och kvitterade till 4-4. En riktig läckerbit! Men Lomma var snabba att återta ledningen. Vid 4:16 bröt deras forward in från vänsterkanten, och bollen studsade genom Åstorp/Kvidinges försvar, och defras forward kunde slå in sin egen retur vilket gav Lomma 4-5. Matchens intensitet fortsatte, och vid 12:31 sköt Lommas forward in bollen vid vänster stolpe, vilket ökade ledningen till 4-6. Vi tog time-out i och plockade Oskar i kassen och spelade 6 mot 5. Vi har bra spel och ett par chanser men med bara några sekunder kvar, sköt Lomma in ett mål i tom bur, vilket fastställde slutresultatet till 4-7.
 
Summering:
Vi var inte med från start och vi ligger under med 0-4 efter 1:23 in i andra perioden. Killarna var inte på G i första och det skulle visa sig straffa oss. Killarna kämpar sig tillbaka i matchen och när vi kvitterar till 4-4 i tredje så kändes det som att ni hade vi moment i matchen. Att göra 4 raka är klart en bedrift! Deras snabba mål direkt efter var dock tungt. Vi kämpar ändå till sista sekund i matchen men det var Lomma som var det bättre laget idag.
 
Poängfördelning:
Oskar: 0+2
Isak M: 1+0
Alexander: 1+0
Elias: 1+0
Gustav: 1+0
Isac: 0+1
Hugo: 0+1
 
Matchbilder: Klicka här!
 
//Bonny, Henrik & Kalle.
 

<< Tillbaka

 
 
Sponsorhuset
Sponsorer
ÅKIBS Webshop
Gräsroten
Mental Träning
Swish/Kontokort