IBF Linköping kom på besök, denna gång i Forum Örkelljunga för att spela sista matchen innan serien vänder. Vi låg på samma poäng (Linköping hade en match mer spelad). Vi visste det skulle bli tufft och när matchen var slut så var förlusten ett faktum.
Matchen börjar trevande där båda lagen prövar sitt spel, vi att komma rätt i positioner och löpa rätt i anfallsspelet, motståndarna med långa bollar upp på spelare framför mål. Det känns som att vi får jobba hårt för att värja oss och Linköping har många skott på mål. Ändå gör Emmy 1-0 med en snabb spelvändning på egen hand som hon skjuter snyggt i mål efter cirka 8 minuter. Reduceringen kommer 15 minuter in i perioden då vi missar markering och ställningen är 1-1. Drygt en minut senare gör Stephanie en liknande löpning som vid vårt mål. En stark prestation och skottet sitter snyggt och vi kan gå till periodvila med 2-1.
I andra perioden känns det som att vi är ett steg efter hela tiden. Vi får kämpa för att försvara oss och Linköping spelar snabbt och springer ifrån oss. I 12:e och 13:e orkar vi inte hålla emot längre utan det blir både kvittering och ledning för bortalaget (2-3). I slutet på perioden får vi ändå möjligheten att spela powerplay, men det leder inte till något.
För att få upp tempo spelar vi med två femmor i den tredje perioden. Det blir bättre fart i vårt spel och hoppet tänds. Men så får vi en utvisning sex minuter in i perioden och mitt i slottet gör Linköping 2-4. En minut senare släpper vi samma spelare i slottet som får göra 2-5 och nu är det riktigt uppförsbacke. Vi har många fler chanser i denna period, men det dröjer till 14:e minuten innan Amelie reducerar till 3-5 efter ett långt snyggt utkast från Loella. Med 3 minuter kvar att spela får motståndarna en utvisning och vi tar ut målvakt för att spela 6 mot 4 men vi lyckas inte skapa de riktigt vassa chanserna. Matchen går mot slut och vi kan bara konstatera att vi förlorar med 3-5.
Loella storspelar i målet idag igen trots förlusten (vi har 43 skott mot oss) och får välförtjänt priset som bästa spelare. Det är också kul att se Emmy idag som kämpar och sliter hela matchen och gör en av sina bättre matcher denna säsong.
Idag lyser det igenom att träningsnärvaron inte är tillräcklig. Vårt passningsspel är långsamt, bollen studsar vid mottagning trots att passningarna är väldigt lösa. Vi är ofta ett steg efter och kommer fel i situationer vilket ger motståndarna frislag. Vi ser trötta ut. Så med tanke på hur lite folk vi varit på träningarna den sista månaden så ska vi glädja oss över att vi ligger topp 4 efter halva serien. Så nu tycker jag vi tar tag i detta och prioriterar innebandyn igen så kommer vi att få en rolig vårsäsong också.
Åstorp/Kvidinge – IBF Linköping 3-5
Mål: Emmy, Stephanie och Amelie
Ass: Elin och Loella.