
Äntligen en seger! I hemmamötet med Lund Elit B stod laget för en stark insats och vann övertygande med 8–1.
Å/K tog tidigt initiativet i matchen och skapade flera bra målchanser. Nike Ahlin öppnade målskyttet på frislag efter ett fint upplägg, och strax därefter utökade Alvina Lindberg ledningen till 2–0. Hemmalaget fortsatte att ha övertaget och gick till paus med en tvåmålsledning.
I den andra perioden fortsatte Å/K att trycka på. Alvina Lindberg gjorde sitt andra mål för kvällen efter en retur, innan Elin bjöd på en fin individuell prestation bakom Lunds mål och satte 4–0 med en läcker köksväg.
Den tredje perioden blev en målfest. Nike Ahlin ökade till 5–0 redan efter 38 sekunder, och därefter fyllde Tuva Linder på med två mål efter fint anfallsspel. Lund reducerade till 7–1, men Julia Frick fastställde slutresultatet till 8–1 efter ännu ett väl genomfört anfall.
En övertygande seger där hela laget bidrog med en stark arbetsinsats och ett fint anfallsspel.
Matchens utmärkelser
Slutresultat: Å/K IBS – Lund Elit B 8–1
Klara för kval! 💥
Vi säkrar kvalplatsen efter en stark seger hemma mot Landskrona.
1:a perioden
Landskrona börjar matchen med att trycka på, men efter några minuter hittar vi rätt i spelet. 3:23 rullar vi upp anfallet fint och Julia Jungvig Frick sätter 1–0.
Vid 7:06 kvitterar Landskrona lite snöpligt till 1–1, men vi svarar snabbt. 9:10 bryter vi deras uppspel och Julia Pålsson gör inget misstag ensam med målvakten – 2–1. Vi tar över mer och mer av spelet, även om Landskrona sticker upp ibland. 2–1 i paus.
2:a perioden
Perioden inleds som ett ställningskrig, men efterhand tar vi över och börjar skapa fler chanser. 9:15 kommer utdelningen när Moa Pålsson gör 3–1.
Strax innan paus, 19:53, vänder Julia Pålsson bort sin försvarare, driver in i slottet och trycker in 4–1.
3:e perioden
Vi fortsätter på samma sätt som vi avslutade den andra. 5:29 får vi powerplay men utan resultat. Trycket fortsätter och 9:54 fullbordar Julia Pålsson sitt hattrick när hon sätter 5–1.
Vi fortsätter skapa chanser resten av matchen, men fler mål blir det inte, men det gör inget för det blev seger och vi är klara för kval uppåt! 🔥
Sekretariatets lirare
Borta: #95 Amanda Lundberg
Hemma: #11 Alva Sandberg
Lagets lirare
⭐ Julia Pålsson (3 mål)
Inför säsongen 2025/2026 tecknade Å/K IBS utvecklingskontrakt med fem spelare med stor potential.
Förutsättningen var att kontrakten skulle omvandlas till A‑kontrakt när spelaren uppnått tio starter. Detta har nu samtliga fem lyckats med.
Stort grattis till Filippa Olsson, Elin Persson, Alvina Lindberg, Elsie Bladh och Selma Persson till era A‑kontrakt!
Vi visste på förhand att det skulle bli en tuff match mot FBC Engelholm, inte minst efter deras oavgjorda match mot serieledarna senast. Men vid vinst hade vi chansen att knappa in i toppen och det gjorde vi.
Spelet stämmer inte fullt ut, men ändå går vi till paus med en 1–3-ledning efter första perioden. I andra perioden försöker vi justera, men det är Engelholms period. De vinner den med 2–0, där kvitteringen till 3–3 kommer med en sekund kvar!
Tidigt i tredje tar Engelholm ledningen, men med åtta minuter kvar kvitterar vi. Därefter gör vi två snabba mål och skaffar oss ett grepp om matchen. Engelholm plockar målvakten och reducerar, men kommer inte närmare.
Slutresultat 5–6.
Målskyttar:
Selma Persson (2), Johanna Ejdelind, Moa Pålsson, Julia Pålsson, Alva Sandberg
Lagets lirare:
Elin Dahlberg Viebke!
Nästa match på torsdag, då kommer Gantofta på besök!
Vi tar tre starka poäng på bortaplan mot Lund. Trots att de ligger sist i serien visar deras unga lag upp ett spel som är värt mer. De sätter hög press och gör det tufft för våra backar, men lämnar samtidigt stora ytor bakom sig, ytor som vi utnyttjar allt bättre ju längre matchen går.
Matchen svänger fram och tillbaka. Efter första perioden leder Lund med 1–0, och efter den andra står det 2–1 till hemmalaget. I tredje perioden kliver vi fram ordentligt, höjer tempot och vänder matchen till 3–4 i vår favör.
Målskyttar: Alva Nilsson, Julia Udd, Leah Palmkvist samt det avgörande segermålet av Selma Persson.
Sekretariatets lirare:
Lund: #94 Ellinor Olsson
Å/K: #45 Alva Nilsson
Lagets lirare:
#12 Emily Camper
Ännu en stark 3:e period vilket gör att vi fortfarande hänger på i toppen!
Det blev en riktig kamp när vi tog emot Skurup, och matchen bjöd på både frustration och dramatik.
P1: Vi kommer inte alls upp i nivå. Spelet är hafsigt, rörelsen saknas och passningarna sitter inte. Skurup utnyttjar det och går rättvist till paus med ledning 1–3.
P2: Nu börjar vi hitta tillbaka till vårt spel. Vi tar över initiativet, skapar många chanser och pressar Skurup hårt. Belöningen kommer, vi hämtar upp till 3–3 innan perioden är slut.
P3: Vi fortsätter att ha övertaget, men Skurup lyckas ändå ta ledningen. Med 17:35 kvar tar vi timeout, plockar målvakten och spelar 6 mot 5. Det ger utdelning, kvittering med bara 39 sekunder kvar! Vi vågar dessutom fortsätta med 6–5 för att gå för segern, men lyckas inte avgöra.
Matchen slutar 4–4. Skottstatistiken 20–13 i vår favör gör att det känns lite surt att inte få med sig tre poäng.
Matchens lirare
Skurup: #15 Elin Ekarv
Hemmalaget: #7 Tuva Linder, som även utsågs till lagets lirare!
Sista matchen innan juluppehållet spelas söndag 14 december kl. 15:15 borta mot Lund.
Vi gör en stabil match där vi försvarar bra och spelar riktigt bra innebandy offensivt.
Vi skapar målchanser nästan varje byte, medan Palmstaden har svårare att hitta lägen, förutom när vi missar passningar eller gör små misstag.
Vi klarar av två boxplay och gör dessutom ett mål i powerplay. Maya räddar en straff, så utöver spelet i 5 mot 5 gör vi även de andra delarna riktigt bra, vilket stärker gruppen!
Alla spelare gör en bra insats, och när vi når den här nivån som lag kan vi slå vilket motstånd som helst.
Bra energi, inställning och glädje gör också att laget höjer sig ytterligare ett snäpp.
En mycket bra match på många sätt!
Vi är superglada att meddela att Selma Persson och Julia Jungvig Frick har blivit uttagna till Skånelaget som spelar SM i Nyköping 3-6 januari 2026🔥
Stort grattis tjejer, vi önskar er stort lycka till i turneringen! 💚🖤
#skånesinnebandyförbund
Ikväll är det äntligen dags , IBK Lund B kommer på besök och vi kliver in i säsongen med fullt fokus och laddade spelare!
Inför matchen har vi pratat med Johanna som delar sina tankar om laget, uppladdningen och vad hon ser fram emot mest
Presentation av centrar och forwards
Vi har tidigare presenterat Johanna Ejdelind, och nu är det dags att lyfta fram övriga spelare på center och forwardpositionerna.
Nya på damkontrakt inför säsongen är Alva Sandberg, Amanda Tibemo och Leah Palmkvist, samtliga med erfarenhet från föregående säsong och med fortsatt utvecklingspotential.
Följande spelare fortsätter från föregående år: Julia Udd, Tuva Linder, Alva Nilsson, Julia Pålsson och Moa Pålsson.
Vi har nu hittat rätt i vår mix och tror starkt på den trupp vi har inför denna säsong. Kombinationen av rutin, utvecklingskraft och laganda ger oss goda förutsättningar framåt.