Vinst mot Fbc Engelholm i torsdagens jas match!!
Då vi har förlorat lite snöpligt mot Röke och Häljarp i de två senaste matcherna så var det hög tid för tre nya pinnar.
Första perioden börjar precis som vi sagt, att hela laget följer med upp i anfallet så vi kan ha hög press på dem. Vi får också bra utdelning och leder med 3-1 efter första perioden.
Andra perioden blir lite sämre spelmässigt av oss, ligger inte på dem lika hårt och Ängelholm skapar en hel del chanser. Vi försöker skifta lite i femmorna för att ändra matchbilden. 4-2 efter andra perioden är ändå fullt godkänt.
Inför tredje perioden måste Kajsa hoppa av pga ett krånglande knä, så då blev det lite nya formationer igen. När vi gör 5-2 efter 5 minuter känns det som vi kontrollerar matchen och vi kan spela av tredje perioden ganska lugnt. Ni har en grym inställning tjejer och det vinner man mycket med.
Mål:
Kajsa
Jennifer
Stella
Sara
Clara
Ass:
Moa 2
Maja
Matilda
Sara
Nu ser vi fram mot nästa Jasmatch som är på onsdag, borta mot Stanstad. Då hoppas vi även att vi har vår Emilia tillbaka, som tyvärr har missat 3 matcher.