Åstorp/Kvidinge IBS - Vi satsar för framtiden

Åstorp/Kvidinge IBS

Innebandy
Flickor 2009/10

Söndag 19/2

2017-02-20 07:22
Trots att sportlovet kommit igång, hade vi elva innebandysugna tjejer på träningen imorse. Vi kör även nästa söndag. :)
Vi värmde upp med jogg och "klapp klapp", vilket innebär ruscher från sarg till sarg. Vi testade också en annan lek, över/under, och det gick ganska bra. Vi ska försöka ösa på med så mycket rörelse som möjligt, men under lekfulla former. Jägaren är ju en annan sådan övning, och den verkar fortfarande lika poppis. 

Vi övade sedan bollkontroll och gjorde vargleken, och efter det testade vi en ny övning där tjejerna skulle komma från två led och passa sig förbi Sandra för att göra mål. Det gick ganska bra. 

Vi spelade sedan, och många av tjejerna verkade tänka på det här med att slå längre passningar. Härligt! Som avslutning lekte vi rensaleken, till tjejernas förtjusning. Bra jobbat tjejer, och så roligt med två nya spelare i laget! 

Säsongens sista poolspel äger rum den 4/3, och då är det vi som arrangerar. Vår kioskansvarige har gjort upp ett bemanningsschema som vi skickar ut så fort som möjligt. Vi är också tacksamma om ni hinner svara på mailet om synpunkter inför nästa säsong. Då kan vi ha era önskemål med oss när det är möte för alla ungdomsledarna.

Tack för idag!
Tränarna 

Nyhetsarkiv

Å/K IBS Videos
Klubbhuset
Craft
Kvidinge Snickeri
Lyondell
ICA OJ
Per i Viken
Kullabygdens blommor
Bjärekraft
Kvidingebyggen
Zoegas
MAX i Hyllinge
GoWell
Söderåsens Golf
Swedoor JW
Bjäre Chips
Padel & Gym
MAXI Hyllinge
Just Tasty
ÅKIBS Webshop
Flow Leadership Partner
Å/K IBS Videos

Sponsorhuset

Sponsorer

KlubbhusetCraft
Kvidinge SnickeriLyondell
ICA OJPer i VikenKullabygdens blommor
BjärekraftKvidingebyggenZoegas
MAX i HyllingeGoWellSöderåsens Golf
Swedoor JWBjäre ChipsPadel & Gym
MAXI HyllingeJust Tasty

ÅKIBS Webshop

ÅKIBS Webshop

Gräsroten

Mental Träning

Flow Leadership Partner

Swish/Kontokort