Åstorp/Kvidinge IBS - Vi satsar för framtiden

Åstorp/Kvidinge IBS

Innebandy
Flickor 2009/10

Träning 28/10

2019-10-28 19:32
Idag var det höstlovsstämning! Tjejerna fick värma upp med bland annat löpning, björngång, enbenstagen och burpees. Lite trötta, men duktiga! 

Efter det övade vi noggrant på passningar och vi pratade oss fram till hur en bra passning ska vara. Ebba och Wilma fick sedan byta om till målvakter, och värmas upp av hjälptränare Nathalie (tack!). Övriga tjejer körde olika stafetter. Först med dribblingar och sedan ren löpning.

Vi fortsatte sedan med två skottövningar. I den första blev det dribbling plus skott, och den andra var Mc Donalds som vi lyckades få lite flyt i. Fokus är viktigt!! 

Vi körde taktiksnack och sedan spel. Roligt att se hur bra spelet stämde på dagens träning. Efter svansleken och ramsan belönades tjejerna med lite läskigt halloweenchoklad. 🎃👻

Ingen träning på onsdag alltså, utan vi ses på måndag igen. Jag har också skickat ut kallelser till nästa söndags poolspel. Var snälla och besvara dessa så fort som möjligt så att vi kan börja planera. Och glöm inte att bjuda in nära och kära till vår hemmaarena. ☺️

Tack för idag!
Sandra och Andreas

Nyhetsarkiv

Å/K IBS Videos
Klubbhuset
Craft
Kvidinge Snickeri
Lyondell
ICA OJ
Per i Viken
Kullabygdens blommor
Bjärekraft
Kvidingebyggen
Zoegas
MAX i Hyllinge
GoWell
Söderåsens Golf
Swedoor JW
Bjäre Chips
Padel & Gym
MAXI Hyllinge
Just Tasty
ÅKIBS Webshop
Flow Leadership Partner
Å/K IBS Videos

Sponsorhuset

Sponsorer

KlubbhusetCraft
Kvidinge SnickeriLyondell
ICA OJPer i VikenKullabygdens blommor
BjärekraftKvidingebyggenZoegas
MAX i HyllingeGoWellSöderåsens Golf
Swedoor JWBjäre ChipsPadel & Gym
MAXI HyllingeJust Tasty

ÅKIBS Webshop

ÅKIBS Webshop

Gräsroten

Mental Träning

Flow Leadership Partner

Swish/Kontokort