Redan från start visade hemmalaget sin styrka. Efter bara 4:33 vann Filippa bollen på högerkanten och spelade vidare till Johanna, som med precision satte bollen till vänster om målvakten. Publiken jublade när ställningen blev 1-0. Spelet fortsatte intensivt och vid 8:55 kom Moa med bollen från vänsterhörnet. Hon spelade den vidare till Flisan, som skickligt vispade in bollen under målvakten. Resultatet var nu 2-0. Men dramatiken var inte över. Bara trettio sekunder senare (9:27) fick Filippa två minuters utvisning för slag. Vi har en bra box och Örkelljuna kommer inte till några farliga avslut. Trots detta fortsatte Åstorp/Kvidinge att dominera. Vid 10:44 vann Agge bollen på vänsterkanten, bröt in på mål och satte bollen till höger om målvakten. Ställningen var nu 3-0. Vid 13:27 spelade Alvina bollen bakom målet till Filippa, som passade Johanna. Johanna slog in bollen och ökade ledningen till 4-0. Vid 18:45 passade Filippa åter till Johanna, som med ett dragskott satte bollen i mål till 5-0. Alicia följde upp med ett dragskott mitt framför målet vid 19:18, vilket gjorde ställningen till 6-0. Bara trettiofyra sekunder senare (19:52) spelade Moa in till Saga, som klivit ner från mitten och satte ett dragskott i mål. Första perioden avslutades med en imponerande ledning på 7-0.
Andra perioden började lika starkt. Vid 3:36 slog Alvina en chanspass bakom ryggen till Martina, som spelade vidare till Johanna. Johanna sköt in 8-0 bollen. Amilia fick två minuters utvisning för otillåten trängning, men det stoppade inte Åstorp/Kvidinge. Vid 9:43 drog sig Filippa ut på kanten och släppte till i mitten Alvina, som satte ett läckert dragskott till vänster om målvakten och vi hade 9-0 på tavlan. Vid 12:43 kliver Alicia fram och skjuter bollen i högra krysset efter ett frislag till 10-0. Elsa spelade upp till Amilia vid 15:14, som passade tillbaka till Alicia. Alicia slog bollen i mål och ökade ledningen till 11-0. Vid 16:54 passade Martina till Filippa, som bågade upp i banan och lade bollen på mål. Johanna styrde in bollen till 12-0.
Tredje perioden började med en snabb reducering från Örkelljunga. Vid femtiotvå sekunder (0:52) vann de bollen på mitten och deras forward bröt in på mål och gjorde 12-1. Men Åstorp/Kvidinge svarade snabbt. Vid 4:20 sköt Marre ett skott som gick utanför, men Johanna fångade upp bollen och sköt stolpe in, 13-1. Vid 8:18 vann Amilia bollen på högerkanten och sköt in bollen och gjorde 14-1. Elin droppade ut bollen till Agge vid 13:54, som sköt på mål. Amilia styrde in bollen snyggt och ökade ledningen till 15-1. Vid 16:25 passade Elin till Agge, som passade vidare till Elin. Elin satte bollen i högra krysset,16-1. Matchen avslutades med att Filippa sköt via en back, bollen gick till Alvina som gjorde en liten båge och satte bollen till höger om målvakten vid 18:50. Slutresultatet blev 17-1.
Summering:
Det var en match där Åstorp/Kvidinge IBS visade sin överlägsenhet på planen från start. Tjejerna ska ha en eloge som genom hela matchen behåller fokus och inte börjar göra enmans shower. Snyggt spelat tjejer!
Guldhjälmen gick idag till Moa Back för sin kämparvilja på planen!
Poängfördelning:
Johanna: 6+0
Filippa: 0+5
Elin: 1+3
Alicia: 3+0
Amilia: 2+1
Alvina: 2+0
Agnes: 1+1
Moa: 0+2
Martina: 0+2
Felicia: 1+0
Saga: 1+0
Highlights: Klicka här!
Matchbilder: Klicka här!
Stolta tränare
//Bonny, Rolle, Niclas, Fidde & Johan.